Zamknij menu
Jak pracujemy? Realizacje Projekty Kim jesteśmy? Co o nas mówią? Artykuły Kontakt

Doświadczenie / 15.11.2022

Odbiór mieszkania deweloperskiego

Każdy z nas marzy o własnym kącie, w którym mógłby zamieszkać jak najszybciej. Jeżeli zdecydowaliśmy się na kupno swojego upragnionego M3 u dewelopera przed wprowadzeniem się czeka nas jeszcze tzw. odbiór techniczny. Jego celem jest sprawdzenie stanu mieszkania i zgłoszenie wszelkich uwag co do jego wykonania i jakości. Pamiętajmy, że odbiór techniczny mieszkania to nie to samo co odbiór lokalu. W pierwszym przypadku mamy prawo do zgłoszenia usterek i żądania ich naprawienia przed odebraniem kluczy. Chroni to nas przed dodatkowymi kosztami a dewelopera mobilizuje do szybszej ich naprawy. Niestety, doświadczenie pokazuje, że odbiór techniczny nie zawsze jest tak prosty jak mogłoby się wydawać. Warto się do niego solidnie przygotować, ponieważ każda nie zgłoszona wada może nas kosztować sporo nerwów i pieniędzy.

Jakie elementy mieszkania należy sprawdzić? Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Pierwszą czynnością powinno być sprawdzenie powierzchni mieszkania. W tym celunależy zmierzyć długości ścian i wysokości sufitów, weryfikując wszystkie pomiary z wymiarami zamieszczonymi w projekcie. Należy przyjrzeć się dokładnie wszystkim elementom zawartym w umowie: obejrzeć garaż, piwnice, miejsca postojowe.

Podczas odbioru technicznego warto również zwrócić uwagę na ściany. Należy sprawdzić czy są proste i czy zostały wykonane w ustalonych standardach wykończenia. Za pomocą poziomicy i kątomierza sprawdzamy pion i poziom ścian oraz kąty ich styku. Prawidłowo wykonane ściany powinny mieć równo rozłożony tynk, być wolne od pęknięć i przebarwień, które mogą być oznaką pleśni lub rdzy.

W podobny sposób należy sprawdzić jakość podłogi. Wylewka powinna być płaska, bez gródek i dołków. Jej grubość jest również istotna głównie w mieszkaniach zlokalizowanych na parterze, gdzie pełni ona rolę izolacji od podłoża. W takim przypadku wysokość wylewki to min 5 cm. Warto także obejrzeć balkon. Jest to jedyne miejsce gdzie wymagany jest spadek aby woda mogła być z niego odprowadzana.

Koniecznie zwróćmy uwagę na stolarkę okienna i drzwiową. Podczas odbioru technicznego okna i drzwi powinny być czyste, po to aby móc dostrzec ewentualne znajdujące się na nich zarysowania. Powinny się one bez trudu otwierać i zamykać. Dodatkowo sprawdźmy czy okna i drzwi zostały dobrze osadzone - wg Norm Budowlanych dopuszczalne odchylenie od pionu nie powinno być większe niż 2 mm na 1 m wysokości okna, nie więcej niż 3 mm na całej długości ościeżnicy.

Odbiór techniczny nie może się także odbyć bez dokładnego przyjrzenia się wszystkim instalacjom. Instalacja elektryczna nie jest łatwa do sprawdzenia ale warto poświęcić jej nieco więcej czasu, aby uniknąć późniejszych kłopotów. Zweryfikujmy ilość gniazdek i punktów świetlnych. Przy pomocy miernika lub chociażby ładowarki do telefonu i kabla z żarówką sprawdźmy czy płynie w nich prąd. Jeżeli akurat panuje sezon grzewczy, warto sprawdzić także instalację grzewczą - sprawność zaworów i grzejników. Przyjrzyjmy się również podłączom wodno-kanalizacyjnym. Zobaczmy czy są poprowadzone w odpowiednich miejscach, czy płynie w nich woda i czy w ich okolicach nie widać żadnych śladów wilgoci. Sprawdzenia wymaga również wentylacja. Jest ona szczególnie ważna w kuchni i pomieszczeniach mokrych tj. łazienka. Słaby ciąg może powodować wilgoć, bądź osadzanie się tłuszczu na ścianach i meblach. Wentylację możemy sprawdzić przykładając zapalniczkę do kratki wentylacyjnej. Jeżeli płomień będzie zwracał się w kierunku komina to znak, że wentylacja działa prawidłowo.

Czy warto poprosić o pomoc przy odbiorze technicznym mieszkania?

Pamiętajmy, że deweloper od lat pracuje w branży budowlanej. Odda nam mieszkanie w takim stanie w jakim zostało wybudowane. Dlatego jeżeli nie mamy pewności, co do dokładnego wykonania powyższych czynności, dobrym rozwiązaniem jest zwrócenie się o pomoc do zaufanego architekta, który na pewno wychwyci wszystkie błędy i zaniedbania. Dzięki temu będziemy mieć poczucie, że wszystko zostało rzetelnie sprawdzone i nie będziemy mieć problemu z dalszymi pracami wykończeniowymi.

Projektant: arch. Aleksandra Bąk
Tekst: arch. Aleksandra Bąk

Mapa

Jesteś zainteresowany
naszymi usługami?

Zapraszam do współpracy

Aleksandra Bąk