Zamknij menu
Jak pracujemy? Realizacje Projekty Kim jesteśmy? Co o nas mówią? Artykuły Kontakt

Inspiracje / 24.08.2021

Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem współpracy z architektem oraz jak przygotować się na pierwsze spotkanie?

Po podjęciu decyzji o skorzystaniu z usług architekta, ważną kwestią jest odpowiednie przygotowanie do pierwszego spotkania z projektantem, aby praca przeszła bez nieporozumień. Pierwszy bezpośredni kontakt jest przeważnie niezobowiązujący. Warto jednak podejść do spotkania zasadniczo przygotowując informacje, które w jak najlepszy sposób przybliżą dla profesjonalisty przestrzeń do zaprojektowania.

Materiały potrzebne na pierwsze spotkanie

Zaliczają się do nich zdjęcia wnętrza ilustrujących ówczesny stan i wygląd. Dodatkowo niewątpliwie wartościowym elementem będzie dokumentacja techniczna do przekazania wiadomości o układzie oraz wymiarach. Jeśli nie posiadamy profesjonalnej dokumentacji podczas pierwszych konsultacji możemy zdecydować się na usługę inwentaryzacyjną, którą samodzielnie wykona architekt.

Określenie zakresu pracy

Kolejnym istotnym krokiem jest szczegółowe opisanie swoich wizji i oczekiwań w stosunku do projektu. Projektanci są otwarci na pomysły klientów jednakże pożytecznym etapem narady jest wysłuchanie opinii fachowca na temat naszych idei. Czasami może się okazać, że dane wyobrażenia są niewykonalne, ponieważ są niezgodne z regułami konstrukcji, prawem budowlanym czy ergonomią. W takiej sytuacji projektant opierając się na wieloletnim doświadczeniu może przedstawić kompromisowe wyjście, albo zaproponować szereg innych rozwiązań godnych uwagi i zaufania

Zdefiniowanie upodobań

Przed spotkaniem należy także przemyśleć funkcje każdego z pomieszczeń oraz zastanowić się nad stylem w jakim ma być urządzona inwestycja. Następnie należałoby zdefiniować swój gust wspominając m.in. o ulubionej oraz nieprzyjaznej kolorystyce. Określić własny tryb życia nawiązując także do zainteresowań. Pomoże to w stworzeniu przestrzeni wpisującej się do konkretnego stylu funkcjonowania. Dobrze też przedstawić planowany budżet przeznaczony na realizacje, aby projektant dostosował dobór mebli, materiałów oświetlenia do ich ceny.

Projektant: arch. Wojciech Wiszowaty
Tekst: arch. Ula Łazuk

Mapa

Jesteś zainteresowany
naszymi usługami?

Zapraszam do współpracy

Aleksandra Bąk