Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem współpracy z architektem oraz jak przygotować się na pierwsze spotkanie?

Nowoczesna kuchnia
ABC Projektowo

    Po podjęciu decyzji o skorzystaniu z usług architekta, ważną kwestią jest odpowiednie przygotowanie do pierwszego spotkania z projektantem, aby praca przeszła bez nieporozumień. Pierwszy bezpośredni kontakt jest przeważnie niezobowiązujący. Warto jednak podejść do spotkania zasadniczo przygotowując informacje, które w jak najlepszy sposób przybliżą dla profesjonalisty przestrzeń do zaprojektowania.

 

    Materiały potrzebne na pierwsze spotkanie
Zaliczają się do nich zdjęcia wnętrza ilustrujących ówczesny stan i wygląd. Dodatkowo niewątpliwie wartościowym elementem będzie dokumentacja techniczna do przekazania wiadomości o układzie oraz wymiarach. Jeśli nie posiadamy profesjonalnej dokumentacji podczas pierwszych konsultacji możemy zdecydować się na usługę inwentaryzacyjną, którą samodzielnie wykona architekt.

    Określenie zakresu pracy
 Kolejnym istotnym krokiem jest szczegółowe opisanie swoich wizji i oczekiwań w stosunku do projektu. Projektanci są otwarci na pomysły klientów jednakże pożytecznym etapem narady jest wysłuchanie opinii fachowca na temat naszych idei. Czasami może się okazać, że dane wyobrażenia są niewykonalne, ponieważ są niezgodne z regułami konstrukcji, prawem budowlanym czy ergonomią. W takiej sytuacji  projektant opierając się na wieloletnim doświadczeniu może przedstawić kompromisowe wyjście, albo zaproponować szereg innych rozwiązań godnych uwagi i zaufania.

    Zdefiniowanie upodobań
 Przed spotkaniem należy także przemyśleć funkcje każdego z pomieszczeń oraz zastanowić się nad stylem w jakim ma być urządzona inwestycja. Następnie należałoby zdefiniować swój gust wspominając m.in. o ulubionej oraz nieprzyjaznej kolorystyce. Określić własny tryb życia nawiązując także do zainteresowań. Pomoże to w stworzeniu przestrzeni wpisującej się do konkretnego stylu funkcjonowania. Dobrze też przedstawić planowany budżet przeznaczony na realizacje, aby projektant dostosował dobór mebli, materiałów oświetlenia do ich ceny.

 

ABC Projektowo        
Projektant: arch. Wojciech Wiszowaty 
tekst:            arch. Ula Łazuk